(térképet használni !!!)
Országok:
Az észak-európai országok csoportjába a három skandináv királyság tartozik: Dánia, Norvégia és Svédország. Valamint Finnország és Izland.
Fővárosok: Svédország-Stockholm, Norvégia-Oslo, Finnország-Helsinki, Dánia-Koppenhága, Izland-Reykjavik
Természeti adottságok:
a) Észak-Európához tartozik a Skandináv-félsziget és a Jylland-félsziget (Dánia), valamint a Finn-tóvidék és Izland szigete. Változatos felépítésű, hiszen a Skandináv-hegység röghegység, a Finn-tóvidék ősföld, a Jylland-félsziget jég által lecsiszolt, feltöltött alföld, míg Izland az Atlanti-hátság tengerszint fölé nyúló része, vulkánokkal, gejzírekkel, bazaltplatókkal és hasadékokkal.
b) Éghajlata meglehetősen hideg, északi részei a sarkkör fölé nyúlnak. A sarkkör körül tundra, tőle délre tajga, végül óceáni vagy nedves kontinentális éghajlat a jellemző, attól függően, hogy mennyire távolodunk el az óceántól. Az óceáni hatásokat nyugaton felerősíti az észak-atlanti meleg tengeráramlás.
c) A félszigetek miatt a folyók rövidek, de a sok csapadék miatt bővízűek, és a Skandináv-hg-ben nagyesésűek is. Finnországban rengeteg tó alakult ki jég által kivájt medencékben.
d) A természetes növényzet északon a tundra, délebbre a tajga fenyőerdői, végül lombhullató erdők. Izlandon a fák hiányoznak, helyette fűfélék alkotják a növényzetet.
Észak Európai országok, közös jellemzői:
Történelmi összefonódás, közös történelem (pl. viking kor).
Politikai és gazdasági együttműködés EFTA (Európai Szabadkereskedelmi Társulás).
II. világháborúban nem vett részt Svédország (örök semlegesség)..
A népesség egyenlőtlen eloszlású. Kis népsűrűségű vidéki területek, s nagy népsűrűségű városok.
Exportorientált gazdaság.
A kereső lakosság 2/3 a szolgáltatásban dolgozik, magasan fejlett országok.
Nyelvi rokonság germán eredetű népek. Kivétel a finnek (finnugor eredet).
Az 5 természeti erőforrás felsorolása: termőföld, erdő, tenger, ásványkincs, vízenergia.
TERMŐFÖLD:
Dánia területén a legnagyobb a szántók aránya. Óceáni éghajlat van a területén. A mezőgazdaság fő ága az állattenyésztés: tejelő szarvasmarhatartást, magas színvonalú gazdálkodást folytatnak. Növénytermesztésben takarmánynövények, rozs, árpa cukorrépa a fontos.
Norvégiában, Finnországban a kicsi a termőfölddel borított terület aránya. Oka: az eljegesedés, és a felszín jellege (Norvégia nagy része hegyvidék). Mezőgazdaság: Finnországban Lappföldön rénszarvast tenyésztenek. Izlandon szinte alig van termőterület. Svédország átmenetet képez: vannak jó termővidékek is.
ERDŐ:
Svédország, Finnország: nagy fenyvesek, lombos és vegyes erdők található. A terület körülbelül 50%-át erdő foglalja el. Finnország a világ egyik legnagyobb faexportőre. Svédország világhírű termékei a bútor (IKEA) és a gyufa. Mindkét országban fontos a cellulózgyártás és a papíripar.
Izland viharos idő, a szél a fákat kicsavarja. Norvégia sok a hegy, hóhatár felett erdők. Dánia kiirtották az erdőt szántóföldek vannak a helyén.
TENGER:
Hajózás, halászat, ásványkincsek (pl. kőolaj és földgáz).
Halászat és halfeldolgozás már a tengeren megindul.
Norvégiának van a tengerből a legtöbb haszna (Fjordos part, mély, hajózásra alkalmas kikötők. A Golf-áramlat kedvező hatása miatt hajózhatók a kikötők. Jelentős hadiflotta, kereskedelmi flotta, hajógyártás, bérfuvarozás). Norvégia a tengerből nagy mennyiségű kőolajat bányászik. Fontos exportcikke a kőolaj és a földgáz, valamint a vegyipari alapanyagok.
A halászat Izland és Dánia gazdasági életében is fontos.
ÁSVÁNYKINCSEK:
Északi-tenger aljzatában jelentős szénhidrogén lelőhelyek (kőolaj, földgáz) vannak. Norvégia fölözi le ezek nagy részét.
Svédországban vasércet bányásznak (vaskohászatgépgyártáscsapágyak. Fejlett autóipar, feldolgozóipar: Volvo, Saab, Grippen, Electrolux stb.) Ez azért lehetséges, mert a Skandináv- hegység és Balti-pajzs területe ásványkincsekben gazdag.
VÍZENERGIA:
Skandináv-hegység, nyugati oldala meredekebb, egyenletes bő csapadék, sok rövid, de nagy esésű folyó, így sok vízerőmű található a területen.
Legtöbb vízenergia Svédországban és Norvégiában termelődik.
Energiaigényes iparágak: alumínium-kohászat, színesfém-kohászat, elektrokémia.
A szélenergia, Dániában jelentős.
Geotermikus erőművek is termelnek elektromos áramot Izlandon.