Családtámogatási ellátások
Milyen családtámogatási ellátási formák léteznek?
a családi pótlék;
a gyermekgondozási támogatás;
az anyasági támogatás.
Családi pótlék:
A gyermek nevelési, iskoláztatási költségeihez az állam havi rendszerességgel járó családi pótlékot nyújt.
Gyermekgondozási támogatás:
A gyermeket gondozó szülő ellátása, amelynek két formája van:
a gyermekgondozási segély;
a gyermeknevelési támogatás
Anyasági támogatás:
Egyszeri pénzbeli juttatás, a szüléshez kapcsolódó kiadások fedezésére.
Mely szerv állapítja meg és folyósítja a családtámogatási ellátásokat?
a Magyar Államkincstár Regionális Igazgatósága
A gyermeknevelési támogatás, és a nagyszülői gyermekgondozási segély megállapítása és folyósítása a Magyar Államkincstár Regionális Igazgatóságának hatáskörébe tartozik.
Melyek a munkaviszonyban álló szülőt megillető főbb ellátások, kedvezmények?
táppénz
gyermekápolási táppénz
terhességi-gyermekágyi segély;
gyermekgondozási díj
gyermek után járó szabadság és pótszabadság.
az apát megillető munkaidő kedvezmény
Melyek a gyermek neveléséhez kapcsolódó egyéb ellátások?
a személyi jövedelemadót csökkentő kedvezmény; ( három vagy több gyermeket nevelő család esetén vehető igénybe )
rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény, rendkívüli gyermekvédelmi támogatás, óvodáztatási támogatás
gyermektartásdíj megelőlegezése
étkezési térítési díjkedvezmény
ingyenes tankönyvellátás
életkezdési támogatás
Családi pótlék
A családi pótlék olyan pénzbeli családtámogatási ellátás, amelyet az állam a gyermekek nevelési és iskoláztatási költségeihez havi rendszerességgel biztosít.
Családi pótlékra jogosult Magyarországon a minden magyar állampolgár (vér szerinti szülő, örökbe fogadó szülő, nevelőszülő, gyám…), akinek gyermeke általános iskolai, középiskolai, szakiskolai tanulmányokat folytat, annak a tanévnek a végéig, amelynek időtartama alatt betölti a 23. életévét.
A Magyarország területén működő szociális intézményben elhelyezett gyermek esetén a szociális intézmény vezetője jogosult a családi pótlékra.
A családi pótlékra saját jogán jogosult:
♦ a 18. életévét betöltött tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos személy, feltéve, hogy utána 18. életévének betöltéséig magasabb összegű családi pótlékot folyósítottak;
♦ általános iskolai, középiskolai, szakiskolai tanulmányokat folytató nagykorú személy annak a tanévnek a végéig, amelynek időtartama alatt betölti a 23. életévét.
Életkori feltételek
A közoktatási intézményben tanulmányokat folytató gyermekek után annak a tanévnek a végéig folyósítják az ellátást, amelynek időtartama alatt a tanuló betölti a 23. életévét.
A családi pótlék összege
A családi pótlék összegének emeléséről az országgyűlésnek legalább évente egy alkalommal döntenie kell. Az összeg mértéke attól is függ, hogy hány gyermeket nevel a család, ill. a gyermek tartósan beteg, ill. fogyatékos.
A családi pótlék igénylését formanyomtatványon kell megtenni, melyhez csatolni kell a megfelelő igazolásokat, jogosultságokat. A folyósításról igényelbíráló szerv gondoskodik.
Gyermekgondozási segély (GYES)
Jogosultság
♦ A szülő, a nevelőszülő, a gyám a saját háztartásában nevelt gyermek 3. életévének betöltéséig.
♦ Ikergyermek esetén a tankötelessé válás évének végéig. Amennyiben ikergyermek esetén a tankötelesség válás éve nem egyezik meg, úgy az ellátást a legkésőbb tankötelessé váló gyermek tankötelessé válása évének végéig folyósítják.
♦ A nagyszülő a szülő jogán.
♦ Ha a gyermek tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos, a gyermek 10. életévének betöltéséig.
A szülő a gyermek másfél éves koráig kereső tevékenységet nem folytathat. Ezután a GYES teljes összegének folyósítása mellett napi 4 órát meg nem haladó időtartamban dolgozhat, vagy időbeli korlátozás nélkül, ha a munkavégzés otthon történik.
Igénylés
A gyermekgondozási segélyre vonatkozó igényt formanyomtatványon kell benyújtani. Tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek esetén, ha családi pótlékot még nem igényeltek, csatolni kell a magasabb összegű családi pótlékra jogosító orvosi igazolást.
gyermekgondozási díjra :GYED jogosult:
a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését – a gyermeket szülő anya esetén a szülést – megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,
a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt, és a gyermeket saját háztartásában neveli