Mediterrán országoknak a Földközi-tenger partvidékén, azaz a Mediterraneum térségében fekvő országokat nevezzük, közülük a legjelentősebbek Spanyolország, Olaszország, illetve Görögország.
Közös vonások:
Mezőgazdaságuk az éghajlati adottságok miatt igen hasonló, így az országok egymás vetélytársai ezen termények piacán.
A termeléshez szükséges földek nagy része kevés kézben, nagybirtokokban koncentrálódik, a többi pedig sok kisbirtokos között oszlik meg.
Jellemző a részesbérleti rendszer, amikor a nagybirtokos a megtermelt áru egy részéért bérbe adja a földet.
A mezőgazdaság színvonala igen vegyes, hiszen a kisbirtokosok tőkehiányban szenvednek, ezért nem képesek saját gazdaságuk gépesítésére, fejlesztésére, míg a nagybirtokok egy része éppen ezért nem kényszerül versenyre, így szintén elégtelen mennyiségben és minőségben termel.
Vannak persze korszerű nagyüzemek is, melyek világszínvonalú terményeket állítanak elő.
A növénytermesztésben a fő növények a déligyümölcsök, az olajfa, a szőlő, illetve a dohány.
Az állattenyésztés Dél-Európában alárendelt szerepű, főképp kecskét és juhot tenyésztenek.
Iparuk főképp fejletlen, csupán a jelentősebb kikötőkben vannak az ilyen helyekre jellemző iparágak (kőolajfinomítás, hajógyártás, vegyipar).
Szolgáltatásaik többnyire az országhatárokon belülre korlátozódnak, legjelentősebb az idegenforgalom, mely részben a kedvező időjárású tengerparti üdülőhelyeknek, részben pedig a történelmi műemlékeknek köszönhető.
Spanyolország:
Az ország közepén szárazföldi éghajlat van.
Iparát tekintve jelentős a borászat, vas-és acélkohászat (Bilbao, Barcelona), autógyártás (Barcelona, Madrid, Sevilla), illetve a már említett vegyipar. A textilipar is fontos szerepet tölt be Barcelona, Madrid és Sevilla környékén.
A pénzügyi szolgáltatások (Santander bank) is jelentősek.
Olaszország:
területi kettéosztottság: az ország északi részén található Pó-völgy és az „olasz ipari háromszög” vidéke fejlett, míg a Rómától délre fekvő országrészek elhanyagoltabbak.
A Pó-völgyben magas színvonalú mezőgazdaság van.
Jelentős az autógyártás (Milánó, Torino, Nápoly), hajógyártás (Genova, Nápoly, Trieszt, Velence), bőripar (cipőgyártás).
A pénzügyi szolgáltatásoknak nagy hagyománya van az országban, ma is jelentős.
Görögország:
az EU legeladósodottabb országa, könnyűipara az Athén és Szaloniki környéki textiliparra, illetve cipőgyártásra korlátozódik.
Jelentős az idegenforgalom (Athén történelmi emlékei)