A transznacionális vállalat olyan nemzetközi cég. amely tevékenysége során átlépi az országhatárt, termékeit a világgazdaság egészében állítja elő, és a világpiacon értékesíti. Leányvállalatokat hoz létre.
Létrejöttének okai:
Szoros összefüggés van a globalizáció és a transznacionális vállalatok létrejötte között.
Az 1970-es években bekövetkezett kőolaj-árrobbanás miatt fontossá vált a vállalatok méretének növelése. A több termék több bevételt eredményez, így nagyobb összegek fordíthatóak a kutatásra-fejlesztésre (K+F).
Piaci igények gyors kielégítése
Rugalmas termelés – például alkatrészek gyártása és összeszerelése más-más országban töbrténik, ahol olcsó a munkaerő, illetve bőven van nyersanyag és felvevőpiac.
Meghatározó az információs technológia fejlődése (számítógépek, műholdak), hiszen ezek megkönnyítették a világ több pontján lévő vállalatrészek (leányvállalatok) együttműködését.
Működési elve:
A transznacionális vállalatok egységei számítógépes összeköttetésben állnak egymással.
Ez lehetővé teszi, hogy a leányvállalatok már ne csupán a termelésben vegyenek részt, hanem bekapcsolódnak a fejlesztési, értékesítési és adminisztrációs feladatokba is.
A döntés továbbra is a cégközpontban (anyavállalat) történik.
Céljuk több nemzetgazdaság ellenőrzése, a különbségek kihasználása, hiszen profitmaximalizálásra és költségminimalizálásra törekednek. Ennek érdekében általában kedvező adózású helyeken, adóparadicsomokban adóznak, ezzel jelentős profitot realizálva.
A gazdaság minden szektorában működnek ilyen vállalatok.
Nagyon magas összegeket fordítanak kutatás-fejlesztésre a kiélezett verseny miatt.
Napjaink világgazdaságában a nemzetgazdaságok szerepe csökken, ezzel párhuzamosan a transznacionális vállalatok jelentősége növekszik.
Legjelentősebb TNC-k:
pénzügyi szektor: kínai mammutvállalatok
energetikai szektor: Royal Dutch Shell
elektronikai ágazat: General Electric, Samsung
járműgyártás: Toyota, Volkswagen