Vállalkozás fogalma: a vállalkozás a gazdaság mikroegysége, amely anyagi javakat állít elő. Önállóan dönt, piacra termelés viseli a piaci szereplés kockázatát. Rövid távon a piacon való maradás a cél, hosszú távon a profit elérése. Jellemzői: önállóan termel termelőeszközeivel, saját maga dönti el hogy milyen terméket állít elő a munkamegosztás során; viseli a döntései kockázatát; az árakon keresztül jut kifejezésre, hogy döntései milyen reálisak; hosszabb távon a nyereség maximalizálása a célja; a piacon a versenytársakkal együtt működve tevékenykedik; a vállalkozás kiegyensúlyozott gazdálkodásra törekszik, minden áron a piacon akar maradni. Küldetése: a fogyasztói igények minél magasabb szintű kielégítése a társadalmi szükségletben.
A gazdasági vállalkozások sokféleképpen osztályozhatók. Feloszthatók például ágazati hovatartozásuk (ipar, mezőgazdaság, kereskedelem stb.) vagy jogi formájuk (betéti társaság, korlátolt felelősségű társaság, részvénytársaság stb.) szerint.
Az egyik kézenfekvő csoportosítási szempontot a vállalkozások mérete jelenti. A méret meghatározása látszólag egyszerűnek tűnhet, mégsem az. Más és más csoportok jönnének létre, ha a cégeket eszközeik vagy saját tőkéjük könyv szerinti (esetleg piaci) értéke alapján kategorizálnánk. Megint más csoportok képződnének, ha az árbevétel nagyságát vagy a foglalkoztatottak számát tekintenénk rendezőelvnek. Hogyan történjen a kategorizálás?
A kérdés fontosságára tekintettel Magyarországon a választ törvény [2004. évi XXXIV. törvény a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról.] rögzíti, mely – az uniós joggal és statisztikai igényekkel összhangban – több szempont együttes figyelembevételével határolja el a kis- és középvállalkozói kört, és rögzíti annak belső felosztását. A jogszabály szerint akkor tartozik egy vállalkozás a kis- és középvállalkozások (röviden: kkv-k) körébe, ha
- az összes foglalkoztatott létszáma 250 főnél kevesebb és
- az éves nettó árbevétele nem haladja meg az 50 millió eurót vagy
- a mérlegfőösszege legfeljebb 43 millió euró összegű.
(A meghatározás úgy értendő, hogy a 250 főnél többet foglalkoztató cég – a másik két feltétel teljesülésétől függetlenül – nagyvállalatnak számít. Ha viszont a létszám megfelel a kkv kritériumnak, akkor a másik két feltétel közül elég, ha az egyik teljesül. A további osztályozásnál is a létszám feltétel kötelező, a másik két feltétel közül viszont elegendő az egyik teljesülése.)
A felsorolt kritériumoknak meg nem felelő cégek a nagyvállalatok.
A kis- és középvállalkozásokat a hivatkozott törvény
- mikrovállalkozásokra
- kisvállalkozásokra és
- középvállalkozásokra
bontja.
Haladjunk alulról felfelé. A mikrovállalkozások – mint nevük is mutatja – nagyon kis méretű vállalkozások. Jellemzi őket, hogy
- a foglalkoztatottak létszáma 10 főnél kevesebb és
- az éves nettó árbevétel vagy a mérlegfőösszeg a 2 millió euró összeget [(A jegyzet írásakor az értékhatár 560 millió Ft-nak felel meg. A további értékhatárok átszámítását az Olvasóra bízzuk.)] nem haladja meg.
Kisvállalkozásokról az előbbi értékhatárok felett beszélhetünk, a következő felső korlátokkal:
- az összes foglalkoztatott létszáma 50 főnél kevesebb és
- az éves nettó árbevétel vagy a mérlegfőösszeg legfeljebb 10 millió euró.
A legnagyobb kkv-k a középvállalkozások. Rájuk a kis- és középvállalkozások egészére vonatkozó felső korlátok érvényesek, vagyis
- az összes foglalkoztatott létszáma nem érheti el a 250 főt és
- az éves nettó árbevétel legfeljebb 50 millió euró vagy a mérlegfőösszeg maximum 43 millió euró összegű lehet.
Az uniós jog főszabályként elutasítja a vállalkozások állami támogatását, mert az torzulást okozhat a gazdaságban, és fékezi a verseny kibontakozását. A kis- és középvállalkozások esetében azonban – bizonyos feltételek megléte esetén – kivételesen mégis lehetővé teszi a költségvetési beavatkozás bizonyos formáit („de minimis” támogatás [(„De minimis” latin kifejezés, jelentése: csekély mértékű. A de minimis támogatás fogalma a magyar jogrendszerbe a vállalkozásoknak nyújtott állami támogatások tilalma alóli mentességek egységes rendjéről szóló 163/2001. (IX. 14.)], adókedvezmény). Ezért fontos, hogy a kis- és középvállalkozásokról szóló törvény kizárja a kkv körből mindazon cégeket, melyekben az állam, valamely önkormányzat vagy egy olyan cégcsoport tulajdoni részesedése számottevő, mely kapcsolódó vállalkozásaival közösen már nem tekinthető kkv-nak.
- Az állami, illetve önkormányzati részesedés akkor válik kizáró tényezővé, ha az közvetlenül vagy közvetve (a tőke vagy szavazati jog alapján), külön-külön vagy együttesen meghaladja a 25%-ot.
- Ha a vállalkozás partner- és kapcsolódó vállalkozásaival együtt már túllépi a kkv. definíció korlátait, szintén nem tekinthető kis- és középvállalkozásnak.
Ezt a kizáró feltételt függetlenségi kritériumnak nevezik. A függetlenségi kritérium nélkül a kapcsolt vállalkozásokon keresztül lehetőség nyílna a támogatásokkal való visszaélésre, a kis- és középvállalkozásoknak szánt összegek átcsoportosítására az államháztartás vagy más cégek felé.
Az áttekintés megkönnyítése érdekében foglaljuk össze a kkv-k osztályozási szempontjait:
Szervezeti forma szerint
- egyéni vállalkozás
- társas vállalkozás:
- gazdasági társaságok (KKT, BT, KFT, RT)
- szövetkezetek
Tevékenységi kör szerint
- ipari
- mezőgazdasági
- kereskedelmi (bel- ill. külkereskedelmi)
- pénzintézeti
- közlekedési
- egyéb
Gazdasági társaságok jellemzői
- Céljuk: közös gazdasági tevékenység végzése profitszerzés céljából.
- Társasági szerződéssel jönnek létre.
- Egy vállalkozás akkor jogi ill. nem jogi személyiségű vállalkozás, hogy a tulajdonosok milyen mértékben vállalják kötelezettségeikért az anyagi felelősséget.
Társasági szerződés jellemzői, tartalma
- Tulajdonosok név szerinti felsorolása
- Tulajdonosok mekkora tulajdoni hányaddal vesznek részt a vállalkozásban
- Azon tevékenységek felsorolása, melyeket a vállalkozás végezni fog
- Azon esetek felsorolása, melyek esetén a tulajdonosok közös döntése szükséges
- 50 M Ft feletti vagyon esetén a könyvvizsgáló neve
- 50 M Ft feletti vagyon esetén min. 3 tagú felügyelő bizottságra van szükség, ezek neve
- milyen kötelezettségvállalást hogyan írnak alá, ill. a vállalat vezetése
- ha a tulajdoni kör eltér a vállalat vezetésétől, akkor fel kell tüntetni a vállalat vezetőinek nevét.
KKT – Közkereseti Társaság
Olyan gazdasági társaság, melyben a tagok társasági szerződéssel meghatározva arra vállalkoznak, hogy egyetemleges és korlátlan felelősségvállalás mellett közös gazdasági tevékenységet folytatnak üzletszerűen, haszonszerzés céljából.
A társaság maga nem jogi személyiségű vállalkozás, de természetes és jogi személyek egyaránt lehetnek tagjai.
A társasági szerződésben rögzíteni kell az egyes tulajdonosok közreműködését, részvételét a vállalkozásban.
KKT esetében a bevitt vagyont vagyoni hozzájárulásnak nevezzük. A tag nem köteles pótolni ezt veszteség esetén, és nem köteles növelni azt, de a vállalkozás működése alatt a bevitt vagyont nem igényelheti vissza.
A nyereség elosztása és a veszteség viselése a tagok között a vagyoni hozzájárulás arányában oszlik meg.
A KKT bármelyik tagja jogosult az üzlet vezetésére.
A társaság legfőbb szerve a tagok gyűlése. Minden egyes tagnak azonos szavazati joga van, függetlenül a vagyoni hozzájárulás mértékétől.
Határozataikat egyszerű szótöbbséggel hozzák, kivéve ha a társasági szerződés minősített többséget ír elő. Ilyen eset lehet: tőkeemelés, tőkeleszállítás vagy a vállalkozás megszűntetése. Ezen esetekben ¾- es szótöbbség szükséges.
A társaság kötelezettségeiért a vállalat vagyonával felel, ha ez nem elegendő, akkor a tagok saját vagyonukkal felelnek.
Tagsági viszony megszűntetése
- Egy tag tagsági viszonya megszűntethető, ha nem teljesíti a kötelezettségét.
- Kiléphet önként vagy közös megegyezéssel, vagy kizárják
- Ha a tagok száma 1 főre csökken, akkor kötelező 3 hónapon belül új tagot vagy tagokat bevonni, ellenkező esetben meg kell szüntetni a KKT- t.
BT – Betéti Társaság
Társasági szerződéssel jön létre, a tagok közös gazdasági tevékenység végzésére vállalnak felelősséget.
BT esetén minimum egy beltagnak és egy kültagnak kell lennie.
A beltagok a KKT- hoz hasonlóan egyetemlegesen és korlátlanul vállalnak felelősséget, míg a kültagok csak bevitt vagyonuk erejéig felelősek.
Legfőbb döntéshozó szerve a taggyűlés, melyen a kültagok is részt vesznek, de az üzlet vezetésében nem vehetnek részt.
Megszűnik a vállalkozás, ha nem marad kültag vagy beltag. Átalakulhat BT- vé vagy KKT- vé vagy egyéni vállalkozássá, ekkor módosul a társasági szerződés.
KFT – Korlátolt Felelősségű Társaság
A tulajdonosok felelőssége korlátozott, csak a bevitt vagyon erejéig felelősek.
Önálló jogi személyiségű vállalkozás, melynek törzstőkéje meghatározott nagyságú törzsbetétből áll. Egy törzsbetét értéke min. 100 E Ft. A KFT törzstőkéje min. 3 M Ft, ennek 1/3- a, de min. 1 M Ft- nak pénzbeli hozzájárulásnak kell lennie. Az e fölötti részt apportnak nevezzük.
Társasági szerződésben rögzíteni kell a pénzbeli hozzájárulás és az apport nagyságát.
A tagok törzsbetétjei különböző nagyságúak lehetnek, ezt üzletrésznek is nevezzük. Az üzletrész a társasági tagok jogait és a társaság vagyonából őket megillető hányadot testesíti meg.
Azonos mértékű üzletrészhez azonos tagsági jogok kapcsolódnak. Minden tagnak csak 1 üzletrésze lehet.
Legfőbb szerve a taggyűlés, mely a társasági szerződésben rögzített ügyekben dönt. A taggyűlést az üzletvezető hívhatja össze, évente legalább egyszer. A taggyűlésről jegyzőkönyv készül, melyben rögzítik a taggyűlés határozatait.
KFT- t megszűntetni csak végelszámolással lehet, ekkor 3/4- es szótöbbségű határozatra van szükség. Felszámolási eljárás eredménye, hogy megszüntetik a vállalkozást és törlik a cégjegyzékből.
A társaság tagjainak legfőbb kötelezettsége, hogy a pénzbeli és nem pénzbeli hozzájárulásokat a vállalkozás rendelkezésére bocsássák.
A veszteség fedezésében ún. pótbefizetések is előírhatók a tagok részére. A tagok kötelezhetők vagyoni értékű szolgáltatásra vagy személyes közreműködésre.
A tagnak joga van a tulajdoni hányad arányában az osztalékra.
Az üzletrész a társaság tagjai között szabadon átruházható. Kívülállónak abban az esetben adható, ha a tagnak nincsenek befizetési kötelezettségei és a többi tag nem él az elővásárlási jogával.
Részvénytársaság
1, Alaptőke
Az a tőkenagyság, amelyet a tulajdonosok véglegesen a vállalkozás rendelkezésére bocsátanak.1/3-a kötelezően pénzbeli betét, 2/3-a lehet apport. Ez a vagyon nem a részvényesek közös tulajdona, ez az RT tulajdona. Az RT, mint önálló jogi személy rendelkezik a vagyon felett. Ez a tőke biztosítja a vállalkozás anyagi stabilitását. A működés során nőhet és csökkenhet is.
Alaptőke emelésének módjai:
- Új részvények forgalomba hozatala
- Dolgozói részvények forgalomba hozatala
- Átváltoztatható kötvény kibocsátásával
Alaptőke leszállítás esetei:
- Veszteség fedezetére
- Törvényi előírás miatt
- Saját tőkén belül a jegyzett tőke terhére más vagyonelemek növekedése történik.
Legfőbb döntést hozó szerv dönthet leszállításról vagy emelésről.
2, Részvény
- 1 db részvény a jegyzett tőke meghatározott hányada.
- A részvény a mindenkori tulajdonosa részére tagsági jogokat biztosít.
- Lejárat nélküli értékpapír
- Többsége forgalomképes értékpapír: szabadon adható, vehető
3 ún. értékkategóriája van:
- Névérték: ezen a névértéken kerülnek eladásra a részvények, értékük nem változik. Az összes kibocsátott részvény névértéke = jegyzett tőke.
- Kibocsátási érték: alapításakor megegyezik a névértékkel. Minden további részvénykibocsátás esetén általában nagyobb, mint a névérték.
- Árfolyam érték: Eladási ár, ami a pénz vagy tőkepiacon alakul ki. Lehet kisebb is, nagyobb is a névértéktől, vagy attól független. Nagysága a vállalkozás működésének jövedelmezőségétől függ.
2 alaptípusa van a részvényeknek:
- névre szóló: mindig tudjuk, hogy aktuálisan kik a tulajdonosok
- bemutatásra szóló: szabadon adható, vehető, a név szerinti tulajdonosváltozást követni nem kell.
Részvények fajtái:
- Törzsrészvény
- Elsőbbségi részvények: osztalékrészvény, szavazatrészvény
- Dolgozói részvények: Az alaptőke max. 15%- a lehet ilyen részvény, ehhez általában kedvezményesen jutnak hozzá a dolgozók. korlátozott forgalomképes értékpapírok; vagy a váll. vásárolja vissza, vagy a dolgozók adják- veszik egymás között.
- Átváltoztatható kötvény: hitelviszony megtestesítő értékpapír – tulajdonviszonnyá alakítható.
Részvény formai követelményei:
- Kibocsátó cég neve, székhelye
- Részvényt jellemző legfontosabb adatok (sorszám, sorozatszám, típus, névérték, kibocs. Időpontja, alaptőke nagysága)
- Igazgatóság 2 tagjának aláírása (kód elektronikus formában)
- Átruházással járó szabályok, korlátok
3, Részvényes
A részvény tulajdonosa
Gyakorlatilag 1 kötelezettségük van és néhány joguk.
Kötelezettsége: az általuk jegyzett részvények névértékét befizetni vagy a társasági szerződésben rögzített eszközöket a váll. rendelkezésére bocsátani.
Jogai: A tulajdoni hányada arányában részesedik a váll. eredményéből vagy nyereségéből osztalék formájában.
A közgyűlésen aktívan részt venni
A tulajdonosoknak, akik legalább 10 %- át képviselik a jegyzett tőkének rendkívüli közgyűlést összehívni.
A társaság szervezete, tisztségviselői:
- Legfőbb döntést hozó szerv: közgyűlés, tulajdonosok köre. Minden olyan kérdésben ők döntenek, amelyet a törvény előír, vagy a társasági szerződésben került rögzítésre.
Igazgatóság : Az RT ügyvezető szervei legalább 3 . de legfeljebb 11 főből állhat. Elnököt a tagok közül választanak. Zárt körűen működő RT esetén az igazgatóság jogait a vezérigazgató gyakorolja.
- Felügyelő bizottság:3-15 főből állhat; bármilyen folyamatot ellenőrizhetnek a váll.- ban az év folyamán; nem tagjai a váll. –nak (a könyvvizsgáló sem) – feladata, hogy a váll. Az aktuális gazd. I törvényeknek megfelelően működik- e. Éves beszámoló hitelesítése.