Sportteljesítményeket befolyásoló tényezők
1.Teljesítőképesség
A teljesítőképesség az a részterület, ami edzések során fejleszthető, jól tanulható, felkészülés jellege van. Tartalmazza a versenyző személyiségének aktuális állapotában megjelenő képességeit. A kondicionális, koordinációs képességek, izületi mozgékonyság, sportági technikai-taktikai ismeretek, értelmi képességek összeségét..
- Az erő, az állóképesség és a gyorsaság(kondicionális képességek)
- Téri tájékozódó képesség, gyorsasági koordinációs képesség, reakcióképesség, izomérzékelés,ügyesség, labdás ügyesség(koordináció)
- Izületi mozgékonyság, hajlékonyság és lazaság, lehetőség a mozgások nagy mozgáskiterjedéssel történő végrehajtására
Másrészt tartalmazza a versenyző személyiségének aktuális állapotában megjelenő készségeit, a környezeti hatásra kialakult, automatizmus szintjén megjelenő, tanultságot, mozgósítható tudást.
2.Teljesítőkészség
A teljesítő készség fogalom alatt, a sportoló a követelményekhez, a társakhoz, edzőhöz, munkához való érzelmi viszonyát, feltárulkozó viselkedését, magatartását értjük.
Nagyon fontos a beállítódások, motivációk és a sportoló személyisége, amelyekből következnek
- a sporthoz való viszony
- a csapathoz, a nézőkhöz való viszonya
- a sportoló életrendje
- a sportoló pszichés állapota
Ugyanolyan cselekvést, teljesítményt meghatározó szerepe van, mint a teljesítőképességnek. Elhanyagolása nem megengedhető, ha magasabb teljesítményelvárás van a sportolóval szemben. A felkészülés egy magasabb szintjén döntő faktorrá válik
3. Az edzettség
Az edzettség, edzésterhelés hatására létrejövő fizikai állapot, speciális sportbeli teljesítőképesség. Az edzettség mutatói a fizikai teherbíró képesség és a szellemi teherbíró képesség.
A fizikai teherbíró képesség: A fizikai megterhelésekkel szembeni ellenálló képesség, megfelelő erőállapot és állóképesség, mely képességfejlesztés hatására nő.
Szellemi teherbíró képesség: A szellemi megterhelésekkel szembeni ellenálló képesség, tűrőképesség. Fontos személyiségjegy, amely segít a külső környezeti hatásokhoz való alkalmazkodásba.(pl. versenyhelyzet, lámpaláz) Fontos a siker és a kudarc élményének feldolgozásában és a stressz tűrésben.
A sport által kialakított teherbíró képesség igen jól megmutatkozik az élet más területein, a munkához való viszonyban és a tanulásban is. (pl.: fáradtsággal szembeni tűrőképesség nő.)
Fontos edzettségi mutató a pulzusszám.(egy perc alatt a szív összehúzódásának száma)
4. A sportforma
A sportoló adott helyzetben, adott időben nyújtott teljesítménye.