A transznacionális vállalat olyan nemzetközi nagyvállalat, amely tevékenysége során átlépi az országhatárt, termékeit a világgazdaság egészében állítja elő és a világpiacon értékesíti. Leányvállalatokat hoz létre.
A transznacionális vállalatok létrejöttének okai
Az 1970-es években bekövetkezett kőolajár-robbanás miatt fontossá vált a vállalatok méretének növelése (méretgazdaságosság). Sokkal több terméket állítanak elő, ezért több a bevétel, így nagyobb összegek fordíthatók a kutatásra, fejlesztésre (K +F) is.
A nagyobb méretek miatt egy termék előállítási költségei csökkennek: alacsonyabb árakkal tudják tönkretenni a konkurenciát a piacon.
A nagyobb méretek lehetővé teszik a piaci igények gyors kielégítését; a rugalmas termelést (pl. alkatrészek gyártása, majd összeszerelése). Egyik termékről másikra való átállás is könnyebb.
Költségminimalizálás, profitmaximálás: a nagy méretek miatt könnyebb csökkenteni a költségeket, s maximalizálni a profitot.
Célszerű volt a különböző termelési folyamatokat különböző országokba telepíteni:
Pl. a kutatást és fejlesztés ott, ahol magasan képzett a munkaerő, nagy a szaktudás.
Az alkatrészek gyártását és az összeszerelést ott, ahol olcsó a munkaerő, bőven van nyersanyag és felvevőpiac.
A felvevőpiac azért fontos, hogy ne kelljen a készterméket túl messze szállítani.
A nyersanyagok beszerzését olyan országból, ahol olcsó a munkaerő, illetve könnyen és olcsón lehet a nyersanyagot feldolgozni.
Végül, de nem utolsósorban a vállalat székhelyét oda, ahol a legkedvezőbbek az adózási feltételek…
Meghatározó elem volt az információs technológia fejlődése (számítógépek, műholdak), ezek megkönnyítették a világ több pontján lévő vállalatrészek (leányvállalatok) együttműködését összehangolását, irányítását.
A transznacionális vállaltok jellemzői:
A vállalatok tevékenysége átlépi az országhatárokat
Cél: a legkedvezőbb telephely kiválasztása révén a költségek minimalizálása és a haszon maximalizálása (költségminimalizálás, profitmaximálás).
Rugalmas termelésszervezés a fogyatói igények kiszolgálása, olyan terméket állítanak elő melyre magas a kereslet (sokan szeretnék megvásárolni)
Működés: egy központi telephely és a többi országban megtelepedő leányvállalatok hálózata. Feltétele fejlett infrastruktúra.
A központi telephely szerepe, tervez, stratégiai döntéseket hoz. Általában a központok a világ legfejeltebb országaiban lévő nagyvárosokban találhatók.
Leányvállalatok szerepe: helyi adottságok kihasználására települtek pl.: alapanyaggyártásra, részegységek gyártására, végtermékek összeállítására, olcsó és képzett munkaerővel rendelkező országokban.
Méretgazdaságosság: hatalmas méret mellett a cég költségei fajlagosan csökkennek. Egy-egy termék előállítása olcsóbb.
A transznacionális vállatok szerepe Meghatározó a világkereskedelemben2/3 transznacionális vállalatok bonyolítják. 1999-ben számuk több mint 60 000 volt, leányvállalataik száma kb. 500000, és kb. 150 millió alkalmazottat foglalkoztattak.
Transznacionális vállalatok telepítő tényezői:
Szakképzett munkaerő: A transznacionális vállalatok foglalkoznak kutatással és fejlesztéssel, így szükségük van magasan szakképzett, kutatói tapasztalattal rendelkező mérnökökre, egyéb szakemberekre. Ezért a központok technológiai parkok, egyetemi városok közelében találhatóak, ahol a legképzettebb munkaerő helyben is megtalálható.
Olcsó munkaerő: Másrészt szüksége van a transznacionális vállaltoknak termelőerőkre, vagyis olyan munkásokra melyek a kutatók által kifejlesztett termékeket legyártják. Vagyis szakképzett, de nem iskolázott (betanított munkaerőre), akik viszonylag olcsón dolgoznak. Üzemeket a transznacionális vállaltok jó infrastruktúrával, ellátott területekre telepítik.
Kedvező adók: Transznacionális vállalatok előnybe részesítik az adókedvezményt biztosító helyeket.
Transznacionális vállalatok napjainkban:
A legtöbb multi: amerikai, japán, francia, német (s most már kínai is).
Pl.: Hewlett-Packard, Intel-amerikai, Nokia-finn, Panasonic-japán, Siemens-német, Royal Dutch Shell-holland, General Motors-amerikai, ExxonMobil; Coca cola; Pepsi; IBM; Apple; Ford; GM; General Electric; BMW; Daimler-Benz; Nestlé; Unilever; Danone; McDonald’s; Microsoft; Nike; Walt Disney.
Magyarországon működő világcégek:
Danone: francia élelmiszer, ital, dohánygyártás, Google: amerikai számítástechnika, McDonald’s: amerikai vendéglátás, Sanyo Electric: japán számítástechnika. Stb…