Kosztolányi a Nyugat első nemzedékének szerzője. 1885-ben szül. Szabadkán, jómódú polgári családban. Beteges volt, állandó halálfélelmei voltak, ideges érzékenysége már gyermekkorában feltűnt. 1910-ben jelent meg A szegény kisgyermek panaszai c. kötet, majd sorra, szinte évente adott ki vagy verseskötetet, vagy regényt, vagy novellát. Emellett kiváló esszéíró és publicista. Felsége Harmos Ilona színésznő. 1936-ban hosszú betegség után hal meg.
A SZEGÉNY KISGYERMEK PANASZAI
A kötet szerkezete
A kötetben összesen 64 vers található. A versek nem cím, hanem a kezdősor alapján azonosíthatók, mintha egy végtelen monológot olvasnánk.
A szerkezetben, a versek egymásutániságában nehéz logikát találni: inkább csapongó, változatos: egymás mellé kerülnek különböző témájú és szemléletű versek.
Szerepvers
A kötet darabjai szerepversek. Kosztolányi a gyermek élményeit és szemléletmódját közvetíti, a gyermek szemével láttatja a világot, azonosul a gyermekszereppel, egyes szám első személyben beszél.
Célja:
„csak az hal meg akit elfelejtenek” Kosztolányi gyermekénjét őrzi a verseiben, a gyerekkori énjét próbálja megérteni
Kettős szemlélet
A fentiekkel ellentétben mégsem egynemű, hanem kettős szerepről beszélünk: egyrészt gyermeki szemmel viszonyul a világhoz, másrészt a felnőtt visszaemlékezései alapján (pl. A rút varangyot véresen megöltük: a vége inkább egy felnőtt ítélete). Hiszen Kosztolányi már a felnőttkorból visszatekintve értelmezi a gyerekkor élményeit.
Témák: minden, amivel kapcsolatban egy gyermek érzelmi viszonyt alakít ki:
félelem, betegség, halál: Én félek,
ébredező érzések
szerelem: Már néha gondolok a szerelemre
gyermeki tulajdonságok, magatartásformák
agresszió: A rút varangyot véresen megöltük
rácsodálkozás: A rosszleányok, mondják…
mohóság: Mostan színes tintákról álmodom
naivság, fenyegetőzés: Én öngyilkos leszek,
Mostan színes tintákról álmodom
A költeményben minden színt felsorol, kivéve a feketét és a fehéret.
A versben a gyermeki mohóság nyilatkozik meg: (mindenféle színt meg akar szerezni), de emellett a gyermek számára fontos kapcsolatok is (milyen színnel írna az anyjának).
A rút varangyot véresen megöltük
A vers egy ijesztő történetet mond el, amelyben a kisgyerekek agyonvernek egy varangyos békát. A versben egyszerre fogalmazódik meg az undor és az önvád (gyilkosok, hentesek – szavak erre utalnak), valamint az, hogy a gyermekek hőstettként értelmezik az eseményt.
Az „undok” béka értékes jegyekkel van felruházva, Kosztolányi drágakövekhez hasonlítja, részvétet kelt az áldozat iránt.