Információtartalom vázlata
- Árukészlet, Optimális készlet fogalma
- Készletnövekedések, készletcsökkenések
- Leltár, leltározás fogalma, fajtái lebonyolítása, bizonylatai
Árukészlet: Az az árumennyiség, amely a forgalom lebonyolításához szükséges.
Optimális készlet: Akkora készletet kell tartani az üzletben, amely a forgalom zavartalan lebonyolítását teszi lehetővé. Lehetőleg a legnagyobb árbevétel és a legkisebb ráfordítással érjük ezt el.
Az áruk felhalmozása megnöveli a raktározási költséget és többletmunkát eredményez. Amennyiben az optimálisnál kisebb a készlet nem biztosítjuk a vevők számára szükséges árumennyiséget akkor bevételtől esünk el.
A ker. egység ideális esetben folyamatos készletnyilvántartást vezet minden féle gazdasági eseményekről.
Készletnövekedés: pl. árubeszerzés, leltár többlet, áruk átvétele azonos üzletlánchoz tartozó üzlettől.
Készlet csökkenés: pl. eladás, selejtezés, káresemény, visszáru a szállítónak.
A leltározás: A készletek tényleges felmérése méréssel, számolással, a vállalkozás tulajdonát képező eszközök állományának a megállapítása.
Leltár: Olyan kimutatás, amely egy adott időpontra vonatkozóan tételesen, ellenőrizhető módon tartalmazza a vállalkozás eszközeinek mennyiségét és értékét.
Leltározás fajtái:
- Elszámoltató leltár Az anyagilag felelős dolgozók elszámoltatása, szakszerű tevékenségük ellenőrzése céjából történik.
- Vagyonmegállapító leltár: Az üzleti vagyon teljeskörű felmérését jelenti, amely minden vagyontárgyra kiterjed. Minden évben egyszer dec. 31. állapotnak megfelelően fel kell mérni a vállalkozás tárgyi eszközeit (pénztárgép) és forgó eszközeit.
- Ellenörző leltár: Célja annak felmérése, hogy az üzletben található-e idegen számla nélküli áru.
- Átadó és átvevő leltár: Akkor végeznek ilyen leltárt, ha új vezető vagy tulajdonos érkezik a bolt élére.
- Rendkívüli leltár: Rendkívüli események bekövetkeztekor ilyen pl: a betörés, káresemény.
A leltározás előkészítése, személy és tárgyi feltételei
A leltározás előkészítéssel történik. Először meg kell határozni a leltározás idejét, amelyről a vevőket is tájékoztatni kell.
A leltározás ideje alatt a boltot részlegesen vagy teljesen bezárják, hiszen folyamatos, teljeskörű eladás mellett lehetettlen lenne felmérni a teljes áruállományt. Ezután előkészítik a leltárhoz szükséges eszközöket pl: mérleg, PDA, bizonylatokat. Majd kijelölik a leltározó bizottság tagjait.(3-4 főből áll boltvezető, ellenőr és 2 dolgozó)
A leltár felvételét végezheti: egy csoport ~ egyszeres leltárfelvétel, vagy két leltározó bizottság ~ ez az ikerleltár, ilyenkor a két csoport egymástól függetlenül végzi a leltározást, majd a végeredményt összehasonlítják. Ez pontosabb adatokat szolgáltat, de időigényesebb.
A leltározásnak 2 fő bizonylata van: Leltár ív, Jegyzőkönyv
A leltár ívet sorkihagyás nélkül kell elkészíteni. Az üresen maradt sorokat „Z” betűvel kell lehúzni. A leltár ívet a bizottsági tagoknak alá kell írni. A számviteli törvény előírása alapján a leltározási bizonylatokat 8 évig kell megőrizni.
A Leltározási jegyzőkönyv ~ A leltározási jegyzőkönyvet leltározás után kell készíteni, amely a következőket tartalmazza:
- A leltározott egység megnevezését
- A leltárkezdési, és befejezési időpontját
- A leltározási bizonylatokkal történő elszámolást
- Rontott bizonylatok tételes felsorolását
- Az anyagilag felelős dolgozók nyilatkozatát, hogy a leltározás szabályszerűen zajlott le.
- A leltározásban résztvevők nevét, aláírását, boltbélyegzője.
Leltár eredmény megállapítása:
A leltáreredményt a könyv szerinti készletérték és a tényleges készletérték különbsége adja.
- Tényleges készletérték = Könyv szerinti készletértékkel ~ TKÉ=KSZK -> Egyező
- TKÉ>KSZKÉ -> Többlet
- TKÉ<KSZKÉ -> Hiány
A leltáreltérés okai, értékelése
A pontos lelkiismeretes munka ellenére is előfordulhat olyan veszteség, amely adódhat áruromlásból selejtezésből, de semmiképpen nem az eladó hibájából. Ezt nvezzük forgalmazási veszteségnek, amelynek mértéket a tulajdonos állapítja mega forgalom %-bn. A KSZKÉ-TKÉ különbsége adja a nyershiányt, majd a nyershiányból levonjuk a forgalmazási veszteséget, akkor megkapjuk a térítendő hiányt.
A leltárhiánynak több oka is lehet, pl lopás, gondatlanság, rosszul vezetett nyilvántartás. A leltártöbblet, pl vásárlók megkárosítása, rosszul vezetett nyilvántartás
- Egy áruház készletadatai a következőek:
KSZKÉ: 58.678 EFT
TKÉ: 56.610EFT
Forgalmazási veszteség: 2.000EFT
Megoldás: KSZKÉ-TKÉ- Forgalmazási veszteség = 58.678 -56610 = 2.068 ~Nyershiány
2.068-2.000= 68 EFT a tényleges hiány