A vállalkozások nyitott rendszerek, amelyek környezetükbe beépülve, azzal valamilyen hatáskapcsolatban működnek.
Környezeti feltételeit két csoportra osztjuk:
- makro környezet, amelyek a vállalkozás számára objektív adottságok
- mikrokörnyezet, azok a környezeti tényezők, amelyek a vállalat tevékenységével szoros kölcsönhatásban vannak.
Mikrokörnyezet
A mikrokörnyezet az a környezet, amellyel a vállalat közvetlen kapcsolatban áll, elemeire a működés során hatással lehet.
- A beszállítók
Azok a vállalkozások, amelyektől a vállalat a működéséhez szükséges javakat és szolgáltatásokat megvásárolja. A beszállítók számára a vállalkozás a vevő, így törekszik arra, hogy előnyös feltételeket nyújtson a részünkre. Vagyis a marketinget ő gyakorolja. Egyik legfontosabb ismérvük a megbízhatóság.
- Piaci közvetítők
A vállalat és a fogyasztó között helyezkednek el, tevékenységükkel elősegítik, hogy a vállalat terméke, vagy szolgáltatása eljusson a fogyasztókhoz. A piaci közvetítők lehetnek a kereskedők (ezen belül a nagykereskedők és a kiskereskedők), szállítmányozók és a pénzügyi szolgáltatók (bankok, biztosítók, befektetési tanácsadók).
- A vásárlók
A termékeink vásárlói a legfontosabb szereplők marketingszempontból! Vásárlásaikból árbevétel lesz, amiből a nyereség! Fontos tényező a vevő elismerésének megszerzése, ami vevőértékben illetve vásárlói elégedettségben testesül meg.
- A versenytársak
Ugyanazon a piacon működnek, mint mi, hasonló hasznosságú termékekkel kereskednek, ugyanannak a fogyasztói rétegnek próbálják eladni a terméket. A vállalkozásnak felül kell múlnia versenytársait vevőértékben illetve vásárlói elégedettségben. A versenyelőnyök megszerzésének legfontosabb eszközei a vásárlói igényeknek és elvárásoknak, illetve a versenyhelyzetnek a versenytársakénál jobb ismerete, valamint az erőforrások minél hatékonyabb kihasználása.
- A közvélemény
A verseny nem csak a cégek termékei között folyik, hanem versenyelőnyt jelenthet a cég iránti bizalom is. Ezt a vállalkozások nyilvánossági tevékenységükben is prezentálhatják (pl. jó ügyek támogatása). A belé vetett bizalom nem csak a piaci versenyben támogatja a vállalatot, hanem minden egyéb kapcsolatában is (pl. befektetők, részvényesek toborzása). A vállalkozások számára fontos minden olyan közvélemény csoport megnyerése, amelyek közvetlen vagy közvetett hatással lehetnek a vállalat célmegvalósító képességeire. ( ilyenek: belső közvélemény, helyi közvélemény, pénzügyi közvélemény, média, polgárjogi közvélemény, kormányzat)
A makrokörnyezet
A makrokörnyezet az a környezet, amellyel a vállalat közvetett kapcsolatban áll, elemei a vállalat működésére hatással vannak, hozzájuk a cég csak alkalmazkodhat, de befolyásolni nem tudja azokat.
- Demográfiai környezet
- Népesség számának alakulása
- Népesség korösszetételének alakulása
- Családok szerkezetének változásai
- Lakosság földrajzi eloszlásának alakulása
- A gazdasági környezet
Jellemzői közvetlen hatással vannak a vállalkozások piacára, hiszen alapvetően határozzák meg a jövedelmekben, megtakarításokban és hitellehetőségekben megnyilvánuló vásárlóerőt. Pl.:
- GDP alakulása,
- az infláció alakulása,
- bérkiáramlás és bérszínvonal,
- munkanélküliség alakulása,
- árak és árszínvonal,
- megtakarítások alakulása, stb.
- Az ökológiai / természeti környezet
Az erdők, tavak, folyók, hegyek, dombok és sivatagok mind meghatározzák az adott terület gazdasági, valamint turisztikai lehetőségeit. Társadalmi elvárás lett az energiaforrások megkímélése, a környezetszennyezés elkerülése, a hulladékok szelektív gyűjtése és visszaforgatása.
- A műszaki és technológiai környezet
Lényegi hatásait elért vívmányai alapján fejti ki a vállalkozásokra. Ennek kulcsa az innováció irányultsága és mértéke, támogatottsága egy-egy társadalmi-gazdasági alakulatban.
- A politikai és jogi környezet
Különböző jogszabályokban és olyan intézményekben testesül meg, amelyek ezeket a szabályokat megalkották, illetve a betartásukról gondoskodnak.
- Társadalmi / kulturális környezet
A népesség struktúrája, belső társadalmi viszonyai és kulturáltsági foka – és ezáltal a fogyasztói, vásárlói magatartása, vagy munkavégzésének színvonala – így a keresletre és a vállalatok működési feltételeire egyaránt hatással vannak. Idetartoznak: az alapvető értékek, hagyományok, attitűdök, normák és szabályok és a divat.