RSG Ritmikus sportgimnasztika mozgás anyaga, versenyrendszere, pontozása
A 20. sz elején, 1928-ban, az amszterdami olimpián jelent meg először. Tornászok mutatták be. Együttes kéziszer gyakorlatot és szabadon választott gyakorlatot mutattak be. A balett, a torna és a tánc összevonása figyelhető meg benne.
Maga a szakág Szovjetunióból indult, 1936-ban Művész torna néven. A Ritmikus sportgimnasztika elnevezést 1973-as rotterdami Világbajnokság után vette fel a sportág.
A sportág nagyon sokoldalú testi képességeket igényel. Kondicionális és a koordinációs képességek egyaránt a sportág alapfeltételeit jelentik. Kiemelkedő szerepet játszik azonban a hajlékonyság, lazaság, jó ritmusérzék, az ügyesség, az egyensúlyérzék/koordinációs képességek közül minden/. A gyakorlatok megtervezésekor a zenei jelleget figyelembe kell venni. a pontozás során a bírák a zenével kialakuló összhangot is értékelik.
Pontozásos sportág, A és B zsűri.
A zsűri- kompozíciós zsűri, a mozdulatokat, a mozgássorok technikai fokát, az elemek változatosságát, a szercserék számát és értékét, az eredeti elemeket és a kockázatvállalást figyeli és arra ad pontot.
B zsűri-kiviteli zsűri, a végrehajtás biztonságát, a technikai hibákat, az alakzatok pontosságát, a zenei összhangot és a kifejező erőt értékeli.
Szabadgyakorlatok anyaga:
-karmozgás-törzsmozgás-törzsmozgás
Kéziszergyakorlatok anyaga:
-kötél-karika-buzogány-labda-szalag
Fő mozgásanyaga:
-testsúlyáthelyezések
-járások, futások
-szökdelés
-ugrások
-egyensúlyhelyzetek
– forgások
– hullám mozgások/kar,test/
Mozgásanyagának tartalmi felosztása:
- dinamikus mozgás
- statikus helyzet
Statikus helyzetek: kar-láb tartások, törzs -hajlítás, döntés, dőlés, ülés, téredlés, fekvés, kéz-láb támasz.
Dinamikus mozgások: karmozgások- ujjmozgás,kéz-alkar-kar/lebegtetés, lendítés, körzés, emelés, ejtés,rázás, hullám/, lábmozgások- /emelés, leengedés, lengetés, lendítés/, törzsmozgások-körzés, ejtés, emelés, hullám, hajlítás, fordítás,döntés, lépések-záró vagy után lépés, hintalépés, érintőlépés,keringőlépés, lábujjlépés, keresztlépés, ritmizált lépések, hármaslépés, váltólépés, ridalépés/testsúly mélyen/, forgások-a test hossztengelye körül 360 fok vagy több, ugrások, szökdelések, szökkenések.
Dinamikus mozgás kéziszerrel: kötél-/ hajtások,szökkenés, szökdelés, dobás-elkapás, körzés,/ karika-/guritás talajon-testen,dobás-elkapás,körzés, szökdelés,szökkenés,/ labda-/guritás(talajon-testen),körzés, pörgetés,pattintás,eldobás-elkapás,/, buzogány-/körzés, malomkörzés, dobás-elkapás,összeütés/, szalag-kígyózás,spirálkörzés,dobás-elkapás, nyolcaskörzés, visszahúzás,/
Versenyek.
-egyéni összetett
-szerenkénti döntő
-egyéni összetett csapat
-összetett együttes kéziszer/kétféle gyakorlat összpontszáma, 5 fő, két szabadon választott gyakorlat(5-en ugyanolyan kéziszerrel dolgoznak, 3+2-en, (3 egyforma szer és 2 egyforma szer)
Szabályok:
-13 x 13 m pálya
-0-20 pontig pontoz
-bemutatás zenére történik
-3 zsűri pontoz
-75-90 másodpercig tart a gyakorlat
-2.15-2.30 perc a csapat gyakorlat ideje